Winterswijk, Netherlands
Terug

Grote verschillen in energiekosten tussen Gelderse gemeenten

Aesr6-jaarlijkse-energiekosten-per-provincie-1.png
peter |  | Aangepast op
Inwoners van de gemeente Gelderland betalen gemiddeld 4416 euro per jaar aan energiekosten. Daarmee valt de Gelderse energierekening ruim 300 euro hoger uit dan het landelijk gemiddelde. Wel zijn er grote verschillen tussen de verschillende gemeenten in Gelderland. Zo betalen inwoners van de gemeenten Buren jaarlijks ruim 1700 euro meer dan huishoudens in Wageningen. En met een jaarlijkse energierekening van ruim 6800 euro spant de gemeente Rozendaal zowel regionaal als landelijk gezien de kroon. Dat blijkt uit onderzoek van energiebedrijf Zonneplan, op basis van cijfers van het CBS. Het CBS houdt per gemeente en provincie bij hoeveel gas en stroom inwoners gemiddeld verbruiken. De meest recente cijfers dateren van 2020. Zonneplan legde daar de gemiddelde gas- en stroomkosten (CBS, maart 2022) naast en hield bovendien rekening met het percentage huishoudens dat gebruikmaakt van stadsverwarming. Het energiebedrijf concludeert dat men vooral buiten de Randstad een fikse energierekening kan verwachten. Rozendaal het duurst, Duiven het goedkoopst Van de 51 Gelderse gemeenten zitten er liefst 42 boven het landelijk gemiddelde van 4147 euro aan energiekosten per jaar. Daarbinnen zijn echter grote verschillen. Zo valt de schade in en rondom de grotere steden Arnhem, Nijmegen, Doetinchem en Apeldoorn nog relatief mee. Maar in onder meer Epe, Lochem, Bronckhorst en Buren betalen huishoudens gemiddeld meer dan 5000 euro per jaar. Rozendaal gaat zelfs richting de 7000 euro, terwijl inwoners van Duiven gemiddeld een kleine 3700 euro per jaar betalen. Gas en stadsverwarming De grote verschillen tussen Gelderse gemeenten zijn volgens Zonneplan goed te verklaren. De hoge energierekening in Rozendaal wordt vooral veroorzaakt door de grote hoeveelheid gas die men in deze gemeente gebruikt. Zo verbruiken Rozendalers dubbel zoveel gas als het landelijk gemiddelde, terwijl men in Rozendaal ‘maar’ zo’n veertig procent meer stroom gebruikt. Een kuub gas is echter ruim vier keer zo duur als een kWh stroom. In veel Gelderse gemeenten waar de energiekosten nog relatief laag zijn, zijn huishoudens aangesloten op stadsverwarming. Deze woningen worden grotendeels warm gestookt met restwarmte uit industrieën. Onder meer Duiven, Westervoort, Arnhem, Nijmegen, Culemborg en nog vijf andere Gelderse gemeenten maken gebruik van stadsverwarming. Dit is duidelijk terug te zien in de gemiddelde jaarlijkse energiekosten. Een huishouden met stadsverwarming betaalt daarvoor jaarlijks gemiddeld 2205 euro, blijkt uit cijfers van (Milieu Centraal).   Bekijk interactieve kaart (kosten per provincie)

Lees ook

hilgelo vanuit de lucht.JPG

1 mei start van het zwemseizoen

REGIO - Vrijdag 1 mei start het zwemseizoen 2026 voor zwemmen in oppervlaktewater, zoals rivieren, sloten, kanalen en meren. Zwemmen betekent plezier voor jong en oud en is vooral gezond. In Nederland zijn meer dan zevenhonderd officieel aangewezen zwemwaterlocaties waar je veilig kunt zwemmen. Gelderland telt er 79. Zwemmen in oppervlaktewater heeft ook risico’s. Hou er bijvoorbeeld aan het begin van het seizoen rekening mee dat het water nog erg koud kan zijn en dat je daardoor verkrampt kunt raken.

skbentree.jpg

SKB verandert manier van afspraak maken voor bloedafname

WINTERSWIJK - Veel zorgzaken worden bij het Streekziekenhuis Koningin Beatrix (SKB) al digitaal geregeld, zo ook het maken van een afspraak voor bloedafname. Het maken van een afspraak voor bloedafname gaat veranderen. Patiënten kunnen op dit moment zelf via de website van het ziekenhuis een afspraak maken. Vanaf woensdag 27 mei kunnen zij alle afspraken voor bloedafname maken via het persoonlijke online zorgportaal MijnSKB.

afgevulde flessen.JPG

Wereldprimeur bij Brouwersnös met innovatieve doseertechnologie

GROENLO – Brouwerij Brouwersnös in Groenlo heeft samen met Bronkhorst High‑Tech uit Ruurlo een wereldprimeur gerealiseerd op het gebied van bierafvulling. Voor het eerst is het gelukt om tijdens het afvullen van bier uiterst nauwkeurig natuurlijke fruitaroma’s rechtstreeks in de fles te doseren. De innovatieve techniek maakt het mogelijk om binnen één brouwbatch meerdere smaakvarianten te creëren, zonder aparte biertanks te gebruiken.

grens.JPG

Uitspraak Duitse rechter zet discussie over grenscontroles op scherp

REGIO – De recente uitspraak van de administratieve rechtbank in het Duitse Koblenz over grenscontroles onderstreept volgens de Duits-Nederlandse Handelskamer de noodzaak van een nieuwe visie op het Europese grensbeleid. De rechtbank oordeelde dat de huidige Duitse grenscontroles in strijd zijn met het Europese recht.

tvorster.jpg

De toekomst van het Aaltense buitengebied onderwerp van meedenkavond

DE HEURNE – De toekomst van het Aaltense buitengebied staat centraal tijdens een meedenkavond op dinsdag 12 mei bij melkveebedrijf ’t Vorster in De Heurne. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de fractie Progressieve Partij‑GroenLinks‑PvdA en gaat over de nieuwe Omgevingsvisie Gelderland, het Beleidskader Land- en Tuinbouw en het Waterbeheerprogramma van Waterschap Rijn en IJssel.

Openluchttheater.jpg

Moederdagconcert KWOV markeert heropening Openluchttheater Huininkmaat

WINTERSWIJK - Op zondag 10 mei staat Winterswijk in het teken van een bijzonder muzikaal moment. Vanaf 11.00 uur verzorgt de volledige harmonieafdeling van de Koninklijke Winterswijkse Orkestvereniging een feestelijk Moederdagconcert in het Openluchttheater in de Huininkmaat. Het concert vormt tegelijkertijd de officiële heropening van het volledig gerenoveerde openluchttheater, dat hiermee voor het eerst weer in gebruik wordt genomen.