Winterswijk, Netherlands
Terug

Historisch jaarboek Gelre 2021: van wandelen en jaagpaden

Voorkant-BMGelre-2021-scaled.jpg
peter |  | Aangepast op
Onlangs verscheen het 112e jaarboek van de historische Vereniging Gelre (ook bekend als Bijdragen en Mededelingen Gelre), met weer veel lezenswaardige informatie over de Gelderse geschiedenis. Het jaarboek bevat tien artikelen met gevarieerde thema’s: van prehistorische offermaaltijden tot negentiende-eeuwse tabaksteelt; van de problemen van een Patriotse generaal tot wandelingen in de Gelderse natuur. Het jaarboek is geïllustreerd met prachtige kleurenbeelden en bevat ter afsluiting een flink aantal recensies.   Het Jaarboek is verkrijgbaar via de website van de Vereniging Gelre (www.vereniginggelre.nl). De verkoopprijs is € 35,- Leden van de vereniging Gelre krijgen het jaarboek gratis.   Wandelen In een tijd waarin het wandelen weer ongekend populair is geworden, gaan de Bijdragen en Mededelingen ook aan de wandel. Een uniek fotoboek van een wandeltocht van Arnhem naar Zutphen en Deventer neemt de lezers mee naar het begin van de vorige eeuw, toen de moderniteit zich aandiende en toerisme en recreatie zich voor het eerst op grote schaal begonnen te ontwikkelen. Met alle gevolgen van dien voor het Gelderse landschap. Geen wonder dat juist in die periode ook het beschermingsoffensief van natuur en erfgoed van de grond kwam. Dit, en de rol van de AWNB hierin, worden in een rijk geïllustreerde bijdrage uiteengezet.   Jaagpaden Een andere vorm van wandelen was het voortrekken van schepen over de jaagpaden langs de rivieren. Tot diep in de negentiende eeuw was dit een veelgebruikte techniek bij de scheepvaart in ons land. Wat het aanleggen en onderhouden van jaagpaden aan conflicten opleverde, wordt geanalyseerd in dit jaarboek.   Problemen in de patriottentijd Twee artikelen gaan over personen die om verschillende redenen in de patriottentijd in de problemen kwamen. Lucas Willem Philip van der Borch (1738-1820) raakte als Staats officier betrokken bij de patriotse zaak, maar viel na een ongelukkig optreden in het woelige jaar 1787 uit de gratie in beide kampen. De rest van zijn leven sleet hij teruggetrokken op een landgoed Brabant. Jan Pieter Kleijn (1760-1805) bewandelde de omgekeerde weg. Op de vlucht voor zijn vijanden in het Brabantse streek hij neer in Gelderland, waar hij in dienst trad van het Bataafse bestuur. Maar oude vijandschappen zouden zijn ambtelijke leven in het Gelderse nog flink bemoeilijken.   Gelders volk De meest brede blik in deze editie van het jaarboek heeft de bijdrage ‘Gelders volk’, waarin voor het eerst de demografische ontwikkelingen van Gelderland van de prehistorie tot nu worden geschetst.   Een mooie hoeveelheid boekbesprekingen besluit ook dit jaar weer de Bijdragen en Mededelingen. Zij worden voorafgegaan door maar liefst twee recensie-artikelen: een overzicht van recente publicaties over de Tweede Wereldoorlog en een beschouwing over de komst van de golfsport naar ons land.

Lees ook

Adelheid Kolkman en Marianne de Boer.jpg

Hartfalen: weet u wat het is?

Gratis bijeenkomst in Streekziekenhuis Koningin Beatrix tijdens Hartfalenweek

WINTERSWIJK - Van maandag 20 tot en met zondag 26 april 2026 is het Nationale Hartfalenweek. Tijdens deze week worden er landelijke en regionale activiteiten georganiseerd om de bewustwording over hartfalen te vergroten. Dit is hard nodig; er overlijden gemiddeld 22 mensen per dag aan hartfalen, terwijl driekwart van de Nederlanders niet goed weet wat het precies is en hoe je het herkent. Daarom doet ook Streekziekenhuis Koningin Beatrix (SKB) mee. Op donderdag 23 april kunnen inwoners uit Oost-Achterhoek een informatiestand bezoeken en een gratis bijeenkomst bijwonen.

[72dpi] JAFA - Marcel Krijgsman 127.jpg

Samenwerking tussen DRU Ulft, Amphion Cultuurbedrijf, Filmhub Oost en Boogiewoogie Winterswijk

JAFA Filmfestival - voor jonge filmmakers uit de Achterhoek

Doetinchem –– Op dinsdag 31 maart vond het JAFA Filmfestival 2026 plaats in het Amphion theater in Doetinchem. Genomineerde leerlingen van verschillende scholen uit Winterswijk, Silvolde, Didam, Groenlo en Doetinchem werden op de rode loper verwelkomd en in de spotlights gezet.

Overhandiging van de cheque.jpeg

Cheque van €3.000 voor VoorleesExpress Oost-Achterhoek

De Tafelronde 42 Winterswijk-Groenlo heeft een cheque van €3.000 overhandigd aan de VoorleesExpress Oost-Achterhoek. De opbrengst komt voort uit de jaarlijkse wijnverkoop, waarbij de opbrengst telkens wordt geschonken aan een goed doel.

UitnodigingOverLeven.jpg

Expositie ‘Over Leven’: Het oorlogsverleden van Jan Tolkamp door de ogen van kunstenares Marijke van Dijk

AALTEN – Van 21 april tot en met eind augustus 2026 presenteert het Nationaal Onderduikmuseum de bijzondere expositie ‘Over Leven’ in de Marktkamer. De tentoonstelling vertelt het aangrijpende verhaal van Aaltenaar Jan Tolkamp, die als dwangarbeider diverse concentratiekampen overleefde. Zijn memoires zijn door kunstenares Marijke van Dijk vertaald naar een uniek kunstproject.

obelink.JPG

Obelink wint Nationale Ondernemersprijs

WINTERSWIJK - Obelink heeft de derde editie van de Nationale Ondernemersprijs gewonnen. Het kampeerbedrijf uit Winterswijk behaalde maar liefst 33 procent van alle stemmen en liet daarmee de andere acht genomineerden ruim achter zich

n818.JPG

Veilig oversteken in Varsseveld N818

Varsseveld - Provincie Gelderland start een campagne voor veilig oversteken in Varsseveld. Naar aanleiding van een petitie van de lokale sportverenigingen in Varsseveld worden nieuwe maatregelen genomen om de verkeersveiligheid bij de oversteek van de N818 ter hoogte van de Terborgseweg en de Westelijke Oude Aaltenseweg te verbeteren. Vooral kinderen die onderweg zijn naar de sportvelden maken dagelijks gebruik van deze oversteek.