Winterswijk, Netherlands
Terug

Seniorensport- en beweegaanbod in Nederland dreigt te verdwijnen

gelderse-sport-federatie-logo.jpg
peter |  | Aangepast op
Er komen meer senioren, de grijze druk neemt toe en daarmee stijgen de zorgkosten. Sport en bewegen heeft een positieve invloed op participatie, zelfredzaamheid en gezondheid van de 65-plussers en zorgt voor een hogere kwaliteit van leven. Juist de groep kwetsbare senioren, met chronische aandoeningen en ouderdomsmotoriek, heeft behoefte aan sport- en beweegaanbod afgestemd op hun kunnen. Daar wringt de schoen. Er is een tekort aan gekwalificeerd lesgeefkader sport- en bewegen voor kwetsbare senioren en dat tekort dreigt alleen maar groter te worden. Gevolg is dat er straks weinig tot geen sport- en beweegaanbod voor senioren meer is. Regelmatig bewegen kan de gevolgen van het verouderingsproces vertragen en vitaliteit bevorderen. Onderzoek heeft aangetoond dat (meer) bewegen een positieve invloed heeft op gezondheid, zelfredzaamheid en participatie en zorgt voor een hogere kwaliteit van leven. Dit aanbod dreigt te verdwijnen als er geen nieuwe sport- en beweegleiders opgeleid worden. Het huidige lesgeefkader heeft inmiddels zelf al bijna de leeftijd bereikt om mee te kunnen doen met de groepen. Voor jongere lesgevers is er vaak te weinig arbeidsperspectief om zich op deze doelgroep te willen specialiseren. De oplossing ligt volgens Sportkracht12 op meerdere vlakken. Allereerst is investeren op de inzet van sport- en bewegen voor deze doelgroep prioriteit. Het Rijk, provincies en gemeenten moeten gaan inzien dat sport- en bewegen een manier is om de kosten in het sociaal domein te drukken. Op lokaal niveau moeten gemeenten, welzijn, zorg en sport gaan samenwerken om laagdrempelig aanbod te creëren. Buurtsportcoaches moeten ruimte krijgen om gespecialiseerd aanbod voor deze doelgroep te creëren. En desgewenst moet het voor hen mogelijk worden om senioren te begeleiden en het lesgeven aan kwetsbare senioren onderdeel te laten zijn van hun werkzaamheden. Tenslotte moet er aan de opleidingskant gekeken worden hoe het opleidingsaanbod aantrekkelijk gemaakt kan worden voor meerdere potentiële docenten. Sportkracht12 zet zich in voor goed sportaanbod en heeft in dit kader de samenwerking gezocht met verschillende partijen om deze problematiek onder de aandacht te brengen. Samen met Kenniscentrum Sport & Bewegen en Hanze Instituut voor Sportstudies is een visiedocument opgesteld. Het initiatief wordt ondersteund door VML Nederland en WIJ Buurtsportcoaches. Het volledige visiedocument is te lezen op www.sportkracht12.nl/visiedocumentsenioren.

Lees ook

Jan Brokken.jpg

Lezing Jan Brokken: De weemoed van de reiziger in Bibliotheek Winterswijk

WINTERSWIJK - Schrijver Jan Brokken is op zondag 3 mei te gast in Bibliotheek Winterswijk voor een bijzondere lezing rond zijn nieuwste boek De weemoed van de reiziger. Een middag vol literatuur, reizen en kunst die raakt, bedoeld voor liefhebbers van verhalen met diepgang.

burgemeester winterswijk.JPG

Winterswijk verwelkomt nieuwe burgemeester Baukje Dijkstra

WINTERSWIJK - Na een periode met een interim‑burgemeester heeft Winterswijk weer een eigen burgemeester. Vanaf 16 april 2026 is Baukje Dijkstra (62) officieel aangetreden als burgemeester van de gemeente Winterswijk. De benoeming vond plaats in Theater De Storm, waar het moment feestelijk werd gemarkeerd.

The Launch Achterhoek_pitch 2026_fb.jpg

DRU poppodium en Luxor Live slaan handen ineen voor nieuw talententraject

REGIO - Er komt een nieuw begeleidingstraject voor muzikanten in de Achterhoek. DRU Poppodium gaat met ondersteuning van poppodium Luxor Live jaarlijks één Achterhoekse act een jaar lang intensief begeleiden: studio-opnames, foto- en videoshoots, branding sessies en strategische ondersteuning zodat de artiest in kwestie zich in de kijker kan spelen van de landelijke muziekindustrie.

Koningsdagconcert Excelsior Winterswijk.png

Van buikdans tot The Ketchup Song: Koningsdag swingt in Theater De Storm

WINTERSWIJK - Theater De Storm staat op Koningsdag volledig in het teken van muziek en dans tijdens het feestelijke Koningsdagconcert van Muziekvereniging Excelsior Winterswijk. Het concert begint om 12.00 uur en belooft een swingend en gevarieerd programma voor jong en oud.

modern-wind-turbines-against-blue-sky.jpg

Gelderland remt eigen energietransitie af met strengere geluidsnormen windmolens

REGIO - Gelderland dreigt het behalen van haar eigen klimaatdoelen onmogelijk te maken door strengere geluidsnormen voor windmolens in te voeren. GroenLinks en PvdA Gelderland stellen kritische vragen aan het provinciebestuur over de gevolgen van deze maatregel, die de energietransitie vertraagt.

rijbewijs back.jpg

Rijbewijs ingevorderd wegens alcoholgebruik

WINTERSWIJK – Een 54‑jarige inwoner van Winterswijk heeft op zondag 13 april 2026 zijn rijbewijs moeten inleveren. De man werd gecontroleerd op de Dingstraat in Winterswijk, waar bij agenten het vermoeden ontstond dat hij onder invloed van alcohol reed.