Winterswijk, Netherlands
Terug

Seniorensport- en beweegaanbod in Nederland dreigt te verdwijnen

gelderse-sport-federatie-logo
peter |  | Aangepast op
Er komen meer senioren, de grijze druk neemt toe en daarmee stijgen de zorgkosten. Sport en bewegen heeft een positieve invloed op participatie, zelfredzaamheid en gezondheid van de 65-plussers en zorgt voor een hogere kwaliteit van leven. Juist de groep kwetsbare senioren, met chronische aandoeningen en ouderdomsmotoriek, heeft behoefte aan sport- en beweegaanbod afgestemd op hun kunnen. Daar wringt de schoen. Er is een tekort aan gekwalificeerd lesgeefkader sport- en bewegen voor kwetsbare senioren en dat tekort dreigt alleen maar groter te worden. Gevolg is dat er straks weinig tot geen sport- en beweegaanbod voor senioren meer is. Regelmatig bewegen kan de gevolgen van het verouderingsproces vertragen en vitaliteit bevorderen. Onderzoek heeft aangetoond dat (meer) bewegen een positieve invloed heeft op gezondheid, zelfredzaamheid en participatie en zorgt voor een hogere kwaliteit van leven. Dit aanbod dreigt te verdwijnen als er geen nieuwe sport- en beweegleiders opgeleid worden. Het huidige lesgeefkader heeft inmiddels zelf al bijna de leeftijd bereikt om mee te kunnen doen met de groepen. Voor jongere lesgevers is er vaak te weinig arbeidsperspectief om zich op deze doelgroep te willen specialiseren. De oplossing ligt volgens Sportkracht12 op meerdere vlakken. Allereerst is investeren op de inzet van sport- en bewegen voor deze doelgroep prioriteit. Het Rijk, provincies en gemeenten moeten gaan inzien dat sport- en bewegen een manier is om de kosten in het sociaal domein te drukken. Op lokaal niveau moeten gemeenten, welzijn, zorg en sport gaan samenwerken om laagdrempelig aanbod te creëren. Buurtsportcoaches moeten ruimte krijgen om gespecialiseerd aanbod voor deze doelgroep te creëren. En desgewenst moet het voor hen mogelijk worden om senioren te begeleiden en het lesgeven aan kwetsbare senioren onderdeel te laten zijn van hun werkzaamheden. Tenslotte moet er aan de opleidingskant gekeken worden hoe het opleidingsaanbod aantrekkelijk gemaakt kan worden voor meerdere potentiële docenten. Sportkracht12 zet zich in voor goed sportaanbod en heeft in dit kader de samenwerking gezocht met verschillende partijen om deze problematiek onder de aandacht te brengen. Samen met Kenniscentrum Sport & Bewegen en Hanze Instituut voor Sportstudies is een visiedocument opgesteld. Het initiatief wordt ondersteund door VML Nederland en WIJ Buurtsportcoaches. Het volledige visiedocument is te lezen op www.sportkracht12.nl/visiedocumentsenioren.

Lees ook

koele plek

Koele plek beschikbaar in Winterswijk vanwege hitte

WINTERSWIJK - De gemeente Winterswijk heeft vanwege de aanhoudende hitte verschillende maatregelen genomen. Eén daarvan is het beschikbaar stellen van een koele locatie voor inwoners die last hebben van de warmte of behoefte hebben aan een koelere omgeving.

Familie Dut voor het huis Twee Bruggen

Gezin Dut viert alsnog samen het leven

Wensboom SKB vervult twee bijzondere wensen

WINTERSWIJK - Het gezin Dut uit Borculo heeft deze maand dankzij de Wensboom van het Streekziekenhuis Koningin Beatrix (SKB) twee bijzondere wensen in vervulling zien gaan. Zowel Jannette Dut als Marks schoonfamilie dienden een wens in om na een intensieve ziekteperiode samen tijd door te brengen. Met een verblijf op Vakantiepark De Twee Bruggen in Winterswijk kwam de hele familie bijeen. Ook werd Marks 65e verjaardag alsnog samen en in huiselijke sfeer gevierd

hitte0

HITTEBLOG | Basisscholen dicht, strooien en evenementen afgelast: code rood in Achterhoek

Met een weeralarm van het KNMI en code rood van kracht in de Achterhoek zijn verschillende evenement afgelast en ziet het dagelijks leven er iets anders uit. Zo zijn de meeste basisscholen gesloten en werken verschillende bedrijven met afwijkende tijden. Lokaal kan het kwik zelfs stijgen tot 40°C in de regio.

Zon0

KNMI geeft weeralarm af vanwege extreme hitte: code rood in Achterhoek

Het KNMI heeft vanaf donderdagnacht 00.00 uur tot en met vrijdagavond 23.00 uur code rood afgegeven voor acht provincies in Nederland, waaronder ook Gelderland. Er was al code oranje afgegeven vanwege extreme hitte, dit is nu opgeschaald.

foto1

Achterhoek toont zich als Demoregio ‘Nederland in het klein’ in Den Haag

ACHTERHOEK - Voor alweer de 14e keer organiseerde de Achterhoek een eigen Lentefestival in Den Haag om een goed gesprek te organiseren tussen Tweede Kamerleden en bestuurders uit de regio. Onder de titel ‘De Achterhoek als Demoregio ‘Nederland in het klein’’ liet de regio zien hoe landelijke vraagstukken innovatief in de Achterhoek opgepakt kunnen worden. Om vervolgens succesvol een doorstart te vinden in heel Nederland.

Taarten voor chauffeurs Arriva

SP Winterswijk steunt stakende RRReis-chauffeurs met taartactie

GROENLO – Leden van SP Winterswijk hebben woensdag de stakende RRReis‑chauffeurs van Arriva in Groenlo bezocht. Als blijk van waardering en solidariteit deelden zij ter plekke taarten uit.