Winterswijk, Netherlands
Terug

SP komt met zevenpuntenplan

peter |  | Aangepast op

In de commissievergadering van 21 juni zal de Gelderse SP voor stellen om zeven maatregelen te nemen om omwonenden beter te beschermen tegen de uitstoot van industrie. Daaronder het samenvoegen van de Gelderse Omgevingsdiensten tot één provinciale dienst. Aanleiding voor het zevenpuntenplan zijn de zorgwekkende conclusies van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid (OVV) in hun onlangs gepubliceerde rapport Omwonenden en Industrie. Het rapport is vorige week op initiatief van de SP besproken in een hoorzitting met ambtenaren, experts en omwonenden.

 

Fractievoorzitter Eric van Kaathoven over de aanleiding om het OVV-onderzoek op de agenda van provinciale staten te zetten: “Wij vonden het OVV-rapport zo zorgwekkend dat we graag met de andere Statenleden met een aantal experts erover wilden praten. Het gaat hier om een zeer ernstige zaak, de overheid en industrie die tekortschieten in het beschermen van mensen, jong en oud, tegen gezondheidsschade door de milieuvervuiling van industrie. En ook over mensen die een technocratisch opererende overheid (conclusie OVV) zijn gaan wantrouwen.”

Van Kaathoven vond het een indrukwekkende hoorzitting: “Wat op mij de meeste indruk maakte, waren de antwoorden van omwonenden van kartonfabriek Parenco en asfaltcentra APN op de vraag of het nu beter wordt of slechter? Allemaal gaven ze aan dat het niet beter wordt maar slechter. De heer Van de Water, omwonende van de asfaltcentrale in Nijmegen gaf aan zich al 40 jaar niet gehoord te voelen. Mevrouw Van den Berg omwonende van de kartonfabriek Parenco voelde zich wel gehoord maar vroeg zich af of al het overleg enige zin heeft. Als de provincie zich niet eens aan het eigen vastgestelde geurbeleid houdt? En arts milieu en gezondheid Henk Jans wees op een hoge mate van wantrouwen, mensen die zich niet veilig voelen, de stress en klachten die dat oplevert en een defensieve overheid die daarbij niet helpt.”

De SP vindt dat de Gelderse politiek niet zomaar tot de orde van de dag kan overgaan maar met concrete maatregelen moet komen om de gezondheid van de mensen beter te beschermen. En om daarnaast de omwonenden voortaan wel voor de volle honderd procent serieus te nemen. Daarom doet de SP bij de behandeling in de commissie vandaag zeven voorstellen:

1.      Meer geld beschikbaar stellen voor de omgevingsdiensten zodat zij in staat worden gesteld om voldoende en voldoende gekwalificeerd personeel aan te trekken en vast te houden.

2.      Samenvoegen van alle Gelderse omgevingsdiensten tot 1 omgevingsdienst: uitvoeren van de eerder aangenomen motie naar aanleiding van de adviezen van de commissie Van Aartsen, voor het onderzoeken hiervan.

3.      Een koerswijziging van de inzet en werkwijze van de omgevingsdiensten waarbij niet langer het faciliteren van bedrijven en economie voorop staan, maar het voortdurend zo scherp mogelijk terugdringen van de uitstoot. Daarbij kan gekeken worden naar ervaringen van de provincie Groningen, die inzet op ‘zo schoon mogelijk’, en Noord-Holland ‘sturen op risico en impact’ Ook zou in die nieuwe werkwijze het meteen serieus nemen en onderzoeken van klachten van omwonenden daarbij uitgangspunt moeten zijn.

4.      Het hanteren van de strengere normen van WHO en Schone Lucht Akkoord als uitgangspunt van beleid, te vertalen in de Gelderse uitwerking van de Omgevingswet, in de omgevingsvisie. Jurist Harm Borgers wees er tijdens de Ronde Tafel op dat Provinciale Staten strengere omgevingswaarden vast kunnen stellen. Er is beleid nodig om op te kunnen treden bij vergunningverlening en handhaving. En ambtelijk werd er vanuit de provincie op gewezen dat er nog geen apart beleidsprogramma gezonde leefomgeving bestaat in Gelderland

5.      Beschikbaar stellen van voldoende middelen, bijvoorbeeld door oprichting van een milieu- en gezondheidsondersteuningsfonds zodat omwonenden onafhankelijke technische, milieu, gezondheids- en juridische kennis in kunnen schakelen. Dit punt bouwt voort op de inbreng van arts milieu en gezondheid Henk Jans en milieuwetenschapper Ad Ragas in de hoorzitting.

6.      Zoeken naar ruimtelijke oplossingen (zoals verplaatsingen) op die plekken in Gelderland waar industrie en omwonenden onverantwoord dicht bij elkaar zitten.

7.      Betere bescherming en ondersteuning van klokkenluiders, experts die dingen tegen komen waar ze zich zorgen over maken en die ze uit plichtsbesef delen met de buitenwereld, zoals expert Cor Coenrady in de onderzoeken in Nijmegen rond de asfaltcentrale gedaan heeft. Hij was een van de mensen met wie de OVV heeft gesproken.

Zie ook:

·        https://gelderland.sp.nl/nieuws/2023/04/sp-gelderland-wil-bespreking-verontrustend-onderzoek-onderzoeksraad-voor-veiligheid

·        https://gelderland.sp.nl/nieuws/2023/06/hoorzitting-over-onvoldoende-bescherming-omwonenden-industrie

·        https://www.onderzoeksraad.nl/nl/page/18693/industrie-en-omwonenden

Lees ook

Opnamen uit de documentaire1

Winterswijk blijft enthousiast over ‘Bespiegelingen over de Achterhoek’

WINTERSWIJK – De belangstelling voor de documentaire Bespiegelingen over de Achterhoek blijft onverminderd groot. Na drie volledig uitverkochte vertoningen bij Boogie Woogie zijn ook de twee voorstellingen in Theater De Storm uitverkocht. Daarmee heeft de documentaire inmiddels voor de vijfde keer een volle zaal weten te trekken in Winterswijk.

Zonnebrinkkerk

Young@Heart-dienst in de Zonnebrinkkerk: “In de flow”

WINTERSWIJK – In de Zonnebrinkkerk in Winterswijk vindt op zondagmorgen 1 november om 10.00 uur een bijzondere Young@Heart-dienst plaats. De viering staat dit keer in het teken van het thema ‘In de flow’, passend binnen het jaarthema ‘Water’.

pubquiz 25-2

Vierde editie van de Grote Winterswijkse Geschiedenisquiz

WINTERSWIJK – Wie weet het meest van de geschiedenis van Winterswijk? Die vraag staat centraal tijdens de vierde editie van de Grote Winterswijkse Geschiedenisquiz, die op donderdag 12 november wordt gehouden in de MuseumFabriek. De quiz wordt georganiseerd door Vereniging Het Museum en is inmiddels uitgegroeid tot een geliefde traditie voor liefhebbers van de lokale historie.

file_00000000709c821082ed26c74c9f9df8

Spannende damavond levert interessante partijen op

WINTERSWIJK – Tijdens de clubavond van Damclub Winterswijk op woensdag 21 oktober werd er tot in de late uurtjes gestreden om de punten. De leden kregen verschillende spannende partijen voorgeschoteld, waarin combinaties, positioneel spel en eindspeltechniek de doorslag gaven.

burgemeesters

Nieuwe burgemeester Winterswijk op kennismakingsbezoek in district Borken

BORKEN/WINTERSWIJK – Districtsbestuurder Dr. Kai Zwicker heeft woensdag 21 oktober de nieuwe burgemeester van Winterswijk, Baukje Dijkstra, ontvangen voor een eerste officieel bezoek aan het districtshuis in Borken. Tijdens de kennismakingsbijeenkomst stond de grensoverschrijdende samenwerking tussen Winterswijk en het Duitse district Borken centraal.

gemeente

Praktische ideeën voor huis en tuin op zaterdag 7 november in en rondom het oude raadhuis

Winterswijkse Klimaatdag: de duurzame doe-dag

WINTERSWIJK – Inwoners die aan de slag willen met energiebesparing, isolatie of een groenere tuin kunnen op zaterdag 7 november terecht bij de Winterswijkse Klimaatdag. De duurzame doe-dag vindt plaats van 10.00 tot 13.00 uur in en rondom het oude raadhuis aan het Mevrouw Kuipers-Rietbergplein 1 en wordt georganiseerd door Duurzaam Winterswijk.