Winterswijk, Netherlands
Terug

Activiteiten rond Wereld Alzheimer Dag 2023 in gemeente Aalten

peter |  | Aangepast op

Op 21 september is het Wereld Alzheimer Dag. Onder meer zorgorganisaties, Figulus Welzijn, de Talentverbinders en de gemeente Aalten grijpen die dag aan om extra aandacht te vragen voor het herkennen van en omgaan met mensen die dementie hebben. Bewustwording speelt daarbij een grote rol. Gekozen is daarom voor een gevarieerd programma op 20 en 21 september, waarbij de meeste activiteiten gericht zijn op het laten zien en zelf ervaren wat het betekent om dementie te hebben.

Een op iedere vijf mensen in Nederland krijgt dementie. In de gemeente Aalten zijn dat op dit moment ca. 500 mensen en dat worden er helaas steeds meer. Alle reden dus om stil te staan bij Wereld Alzheimer Dag en bij wat we als samenleving kunnen doen om mensen met dementie te ondersteunen zo lang als mogelijk zelfstandig te leven.

Verrassingsbezoek

Met de inzet van acteur Jan van der Hammen – bekend van de tv-spotjes over dementie – hopen de initiatiefnemers extra aandacht voor dementie en de activiteiten in de gemeente Aalten te genereren. Zodat nog meer inwoners en ondernemers er een steentje aan gaan bijdragen dat mensen met dementie zo goed mogelijk kunnen functioneren in onze samenleving. De activiteiten beginnen op woensdagmiddag 20 september. In zijn rol als ‘man met dementie’ zal Jan dan verrassingsbezoekjes brengen aan winkels in Aalten en Dinxperlo. Daar confronteert hij zowel winkelpersoneel als bezoekers. Hoe reageren zij als iemand verwart lijkt, vreemde dingen bestelt of niet weet hoe hij moet betalen?

 

Dementie in de zaak

’s Avonds wordt het programma vervolgd met de bijeenkomst ‘Dementie in de zaak’ voor middenstand, horeca en verenigingen in de gemeente Aalten én alle inwoners die daar werkzaam zijn of als vrijwilliger zijn betrokken. Het eerste deel van de bijeenkomst wordt ingevuld door acteur Jan van der Hammen. Welke signalen wijzen erop dat iemand mogelijk dementie heeft? Hoe kun je dan helpen? En wat kun je beter niet doen?

Na de pauze gaat het over ‘doementie’. Voor mensen met (beginnende) dementie is het fijn als zij een oude hobby of passie, voor hen zo vertrouwd, kunnen verweven in hun dagbesteding. Wat is er nodig om dat mogelijk te maken? Wie en wat kan daarbij helpen?

Aanmelden voor de gratis bijeenkomst ‘Dementie in de zaak’ is nog mogelijk. Mail: gemeente@aalten.nl of bel de gemeente Aalten: (0543) 49 33 33.

Boekentafel

In de bibliotheek in Aalten en Dinxperlo is informatie beschikbaar en wordt een boekentafel rond het thema ‘dementie’ ingericht.

Film ‘The Father’

Ook de filmhuizen in de gemeente Aalten besteden aandacht aan Wereld Alzheimer Dag. Zij vertonen gratis de Oscar-winnende film ‘The Father’ met Anthony Hopkins (vader Anthony) en Olivia Colman (dochter Anne). Wat de film heel bijzonder maakt is dat de kijker voor een groot deel de wereld ziet door de ogen van Anthony, die door dementie steeds verder de realiteit verliest. Niet alleen Anthony vraagt zich constant af wat echt is en wat niet; ook als kijker raak je volledig gedesoriënteerd. Regisseur Florian Zeller laat zo op indringende wijze niet alleen zien wat dementie met een mens doet, hij laat het de kijker ook ervaren, voor zover dat kan.

Filmhuis Oerkroeg Schiller in Aalten vertoont de film op donderdag 21 september, het Filmhuis in het Kulturhus in Dinxperlo een week later, op donderdag 28 september. Meer informatie op de websites van Oerkroeg Schiller en het Kulturhus.

Lees ook

positieve gezondheidsweek

Week van de Positieve Gezondheid zet Achterhoek in beweging

ACHTERHOEK – Van 26 tot en met 31 oktober staat de Achterhoek in het teken van de Week van de Positieve Gezondheid. Tijdens deze week worden in de hele regio uiteenlopende activiteiten georganiseerd voor iedereen die op een laagdrempelige manier wil werken aan gezondheid, welzijn en sociale contacten.

20261006_230703

WDV pakt opnieuw punt na spannende krachtmeting in Barneveld

BARNEVELD – Damvereniging WDV heeft ook in de tweede competitieronde een gelijkspel uit het vuur gesleept. Tegen het sterke Barneveld eindigde de ontmoeting in een 6-6 gelijkspel. Gezien de resultaten uit voorgaande jaren werd vooraf al een spannende wedstrijd verwacht, waarbij WDV als lichte underdog aan de borden verscheen.

Pers 261018 - Herfstboekenmarkt

Internationale Herfstboekenmarkt strijkt neer bij de Koppelkerk in Bredevoort

BREDEVOORT – Boekenliefhebbers kunnen op zondag 18 oktober weer hun hart ophalen tijdens de Internationale Herfstboekenmarkt op het buitenterrein van de Koppelkerk in Bredevoort. Van 10.00 tot 17.00 uur presenteren Nederlandse en Duitse boekhandelaren een uitgebreid en gevarieerd aanbod aan boeken en verzamelmateriaal.

achterhoek

Herfstwandeltochten voeren deelnemers door Vosseveld en Henxel

WINTERSWIJK – Stichting WFevenementen sluit het wandelseizoen op zondag 18 oktober af met de inmiddels traditionele Herfstwandeltochten. Wandelliefhebbers kunnen kiezen uit een route van 10 of 15 kilometer door het kleurrijke herfstlandschap in het Winterswijkse buitengebied.

Auteur en onderzoeker Natalya Staring met tafelgasten Daphne Maas, René Arendsen en Nadia Zerouali tijdens de officiële presentatie van ’n Kommen en gaon

Nieuw boek belicht migratiegeschiedenis van Achterhoek en Liemers

DOETINCHEM – Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers (ECAL) heeft vrijdag 2 oktober in Amphion Theater het nieuwe boek ’n Kommen en gaon – in Achterhoek en Liemers | 1580-1940 gepresenteerd. De boekpresentatie vond plaats tijdens een symposium dat volledig in het teken stond van de migratiegeschiedenis van de regio.

Merel en Mirjam dennis Vloedmans

Harpduo Merel en Mirjam verzorgt sfeervol concert in Doopsgezind Kerkje

WINTERSWIJK – Liefhebbers van harp- en kamermuziek kunnen op zondagmiddag 18 oktober genieten van een bijzonder concert in het Doopsgezind Kerkje in Winterswijk. Harpisten Merel Naomi en Mirjam Rietberg nemen het publiek mee op een muzikale reis langs verschillende stijlen, tijdperken en culturen.