Winterswijk, Netherlands
Terug

Expositie Geef de namen een gezicht -Rademakersbroek

onderduikmuseum.jpg
peter |  | Aangepast op
Nationaal Onderduikmuseum de tentoonstelling presenteert Geef de namen een gezicht – Rademakersbroek als resultaat van jaren onderzoek. De razzia van Putten, de executies bij de Woeste Hoeve en de Waalsdorpervlakte zullen velen bekend in de oren klinken. Echter ook in de Achterhoek vindt in de nadagen van de oorlog een dramatische gebeurtenis plaats. Het zuiden van Nederland is al in 1944 bevrijd, de rest van Nederland maakt dan nog een barre winter door. De bezetter voelt zich in het nauw gedreven en tracht met vergeldingsacties het verzet in Nederland te breken. Na een mislukte verzetsactie, waarbij vier Duitse militairen omkomen, vindt ter vergelding een executie op een graanveld aan het Rademakersbroek, bij Varsseveld, plaats. Het zijn 46 mannen uit het verzet die als zogenaamde Todeskandidaten uit gevangenis De Kruisberg in Doetinchem zijn gehaald. Ze zijn afkomstig uit heel Nederland. De jongste is pas 18 jaar, de oudste 65. Jaarlijkse herdenking De executie van de 46 mannen heeft diepe en onuitwisbare sporen achtergelaten zowel op de omgeving als bij de nabestaanden. Jaarlijks vindt op 2 maart de herdenking bij het monument aan het Rademakersbroek plaats. Nabestaanden, betrokkenen en schoolkinderen herdenken gezamenlijk de levens van de 46 overleden mannen. Het graan groeide hoger en dikker op de plek waar de mannen doodgeschoten zijn. ‘Van dit graan zal niemand eten’, zegt de boer die het graan oogst. De aren zijn bewaard en het graan is in een stolp bij het monument zichtbaar. Geef de namen een gezicht Tot voor kort kenden wij slechts hun naam. Maar wie waren deze mannen? Waar kwamen zij vandaan? Welke rol speelden zij bij het verzet? Wat waren hun verhalen? Na meer dan 75 jaar krijgen de 46 mannen van het Rademakersbroek eindelijk een gezicht. Requiem Rademakersbroek Ontdek de verhalen van de 46 in een bijzondere tentoonstelling waar ook dit keer een kunstenaar aan meewerkt. De inmiddels landelijk bekende musicus/pianist Matthijs Stronks (Aalten 1980) maakte in samenwerking met diverse artiesten een eigentijds requiem. Dit requiem  zal de tentoonstelling en het randprogramma omlijsten. Tevens werkten kinderen van Basisschool de Meeander (Heelweg) mee aan de expositie. Onderzoeker Kirsten Zimmerman, die ook in opdracht van het Nationaal Onderduikmuseum in het themajaar Verzet onderzoek deed naar de achtergronden van de mannen, publiceert voorjaar 2022 een boek over de 46 van het Rademakersbroek. Begeleidend aan de tentoonstelling zal het Nationaal Onderduikmuseum verdiepende lezingen met betrekking tot Geef de namen een gezicht – Rademakersbroek programmeren. Meer informatie volgt op www.nationaalonderduikmuseum.nl Geef de namen een gezicht – Rademakersbroek | Van 2 maart 2022 tot en met 5 maart 2023 te zien in het Nationaal Onderduikmuseum in Aalten.

Lees ook

ongeval fietser aalten foto 112 winterswijk.jpg

Fietser gewond na ongeval met vrachtwagen

AALTEN - Op de Hamelandroute (N313) bij Barlo, ter hoogte van de kruising met de Hoeninkdijk, heeft maandagmiddag rond 16.10 uur een verkeersongeval plaatsgevonden.

CMYK LOGO.png

Expositie CMYK - Curiosity Meets Your Knowledge!

DOETINCHEM - Van 20 t/m 28 mei is de expositie te bezoeken tijdens schooluren aan de JF Kennedylaan 37 in Doetinchem, tijdens deze expositie presenteren vierdejaars studenten en versnellers een brede selectie van werk dat zij in de afgelopen vier jaar hebben gemaakt.

Pers 260531 - Jaap Kater.jpg

Performance Jaap Kater en De Machine

BREDEVOORT - Op zondag 31 mei 2026 toont Jaap Kater ‘De Machine’ in werking in de Koppelkerk in Bredevoort ter afsluiting van de multidisciplinaire expositie ‘Daar waar thee geschonken wordt’. Jack Weijkamp verzorgt een performance in De Machine en Bert de Haar geeft als grootste kenner van het werk van Jaap Kater een lezing over deze bijzondere kunstenaar en vrije geest.

stormschade.JPG

Informatieavond over hulp bij herstel na de stormschade en bij het verder versterken van het landschap

WINTERSWIJK - Inwoners van het buitengebied Winterswijk zijn van harte welkom bij de informatieavond op woensdag 3 juni over hulp bij herstel na de stormschade en bij het verder versterken van het landschap. Medewerkers van de gemeente en Stichting Landschapsbeheer Gelderland (SLG) vertellen over het project en de voorwaarden voor deelname.

Marga Klompé - Zwarte Cross - sfeeerbeeld Stamcafé De Schans.jpeg

Marga Klompé opnieuw met eigen stamcafé op de Zwarte Cross

WINTERSWIJK - Ook dit jaar zijn bewoners van Marga Klompé vier dagen lang aanwezig op de Zwarte Cross. Voorhet vierde jaar op rij mogen zij samen Stamcafé De Schans uitbaten. Een plek waar jong en oudelkaar ontmoeten, samen lachen en mooie herinneringen maken.

groot-RRReis trein HR.jpg

Eerste Arriva-trein met naam “Ode aan het landschap” rijdt door de Achterhoek

Achterhoek – De eerste Gelderse Arriva-trein met een nieuwe naam is vanaf nu op het spoor te zien. De trein draagt de naam Ode aan het landschap, een naam die reizigers vorig jaar kozen tijdens de regionale treinnamenwedstrijd van Arriva. De naam verwijst naar de bekende fietsroute van Achterhoek Toerisme én naar het typische coulisselandschap waar de trein dagelijks doorheen rijdt.