Winterswijk, Netherlands
Terug

Gratis bijeenkomst in Streekziekenhuis Koningin Beatrix tijdens Hartfalenweek

Adelheid Kolkman en Marianne de Boer

Adelheid Kolkman en Marianne de Boer

WINTERSWIJK - Van maandag 20 tot en met zondag 26 april 2026 is het Nationale Hartfalenweek. Tijdens deze week worden er landelijke en regionale activiteiten georganiseerd om de bewustwording over hartfalen te vergroten. Dit is hard nodig; er overlijden gemiddeld 22 mensen per dag aan hartfalen, terwijl driekwart van de Nederlanders niet goed weet wat het precies is en hoe je het herkent. Daarom doet ook Streekziekenhuis Koningin Beatrix (SKB) mee. Op donderdag 23 april kunnen inwoners uit Oost-Achterhoek een informatiestand bezoeken en een gratis bijeenkomst bijwonen.

 | Aangepast op

Adelheid Kolkman en Marianne de Boer (verpleegkundig specialisten Cardiologie) zijn de initiatiefnemers van de activiteiten in het SKB. Ze werken hiervoor samen met de hartfalen verpleegkundigen van Sensire, Marga Klompé en Careaz. “We zien vaak dat patiënten de klachten van hartfalen niet herkennen. Hierdoor komen ze te laat bij ons in behandeling”, legt Adelheid uit. “Juist bij hartfalen is het belangrijk om er vroeg bij te zijn. Zonder behandeling gaat het hart namelijk steeds verder achteruit. Daarom doen we ook mee met de Nationale Hartfalenweek. Hoe meer mensen weten welke klachten kunnen wijzen op hartfalen, hoe meer mensen we op tijd kunnen helpen.” Op donderdag 23 april staan Adelheid en Marianne samen met collega’s van de thuiszorg in de centrale hal van het SKB. 

 

Bezoekers kunnen van 13.30 tot 17.00 uur terecht bij een informatiestand, waar ze ook een interessante quiz kunnen spelen. Marianne: “We organiseren daarnaast ook een gratis informatiebijeenkomst voor inwoners uit de gemeenten Aalten, Oost Gelre en Winterswijk. Tussen 14.30 en 15.15 uur vertel ik de aanwezigen meer over hartfalen en mijn collega’s gaan in gesprek met twee patiënten. Zij vertellen over hun ervaringen en over de impact van hartfalen op hun dagelijks leven.” Aanmelden voor deze bijeenkomst kan tot en met dinsdag 21 april via skbwinterswijk.nl/herkent-u-hartfalen. 

Over hartfalen 

Hartfalen is het gevolg van een verminderde pompfunctie van het hart. Het hart kan niet goed samenknijpen of niet goed ontspannen. Het hart pompt onvoldoende, waardoor de spieren en organen minder bloed en voedingsstoffen krijgen. Oorzaken van hartfalen zijn (onder meer) een te hoge bloeddruk, hartritmestoornissen en alcoholgebruik. Klachten die veel voorkomen bij hartfalen zijn kortademigheid, verminderde eetlust en dikke enkels en benen. Inmiddels hebben ruim 256.500 Nederlanders de diagnose hartfalen. En de schatting is dat er nog eens 255.000 mensen aan hartfalen lijden zonder dat dit bij hen is vastgesteld. 

Nationale Hartfalenweek 

Tijdens de Nationale Hartfalenweek wordt er aandacht gevraagd voor hartfalen en het herkennen ervan. De week wordt georganiseerd door het Deltaplan Hartfalen. Dit is een initiatief van de Hartstichting, het Netherlands Heart Institute en de netwerkorganisatie Dutch Cardiovascular Alliance. “Door tijdens de Nationale Hartfalenweek aandacht te geven aan hartfalen, hopen we mensen er bewuster over te maken. Maar we geven ze ook graag mee hoe ze hartfalen eventueel kunnen voorkomen of de kans erop kleiner kunnen maken”, aldus Adelheid en Marianne.

Lees ook

positieve gezondheidsweek

Week van de Positieve Gezondheid zet Achterhoek in beweging

ACHTERHOEK – Van 26 tot en met 31 oktober staat de Achterhoek in het teken van de Week van de Positieve Gezondheid. Tijdens deze week worden in de hele regio uiteenlopende activiteiten georganiseerd voor iedereen die op een laagdrempelige manier wil werken aan gezondheid, welzijn en sociale contacten.

20261006_230703

WDV pakt opnieuw punt na spannende krachtmeting in Barneveld

BARNEVELD – Damvereniging WDV heeft ook in de tweede competitieronde een gelijkspel uit het vuur gesleept. Tegen het sterke Barneveld eindigde de ontmoeting in een 6-6 gelijkspel. Gezien de resultaten uit voorgaande jaren werd vooraf al een spannende wedstrijd verwacht, waarbij WDV als lichte underdog aan de borden verscheen.

Pers 261018 - Herfstboekenmarkt

Internationale Herfstboekenmarkt strijkt neer bij de Koppelkerk in Bredevoort

BREDEVOORT – Boekenliefhebbers kunnen op zondag 18 oktober weer hun hart ophalen tijdens de Internationale Herfstboekenmarkt op het buitenterrein van de Koppelkerk in Bredevoort. Van 10.00 tot 17.00 uur presenteren Nederlandse en Duitse boekhandelaren een uitgebreid en gevarieerd aanbod aan boeken en verzamelmateriaal.

achterhoek

Herfstwandeltochten voeren deelnemers door Vosseveld en Henxel

WINTERSWIJK – Stichting WFevenementen sluit het wandelseizoen op zondag 18 oktober af met de inmiddels traditionele Herfstwandeltochten. Wandelliefhebbers kunnen kiezen uit een route van 10 of 15 kilometer door het kleurrijke herfstlandschap in het Winterswijkse buitengebied.

Auteur en onderzoeker Natalya Staring met tafelgasten Daphne Maas, René Arendsen en Nadia Zerouali tijdens de officiële presentatie van ’n Kommen en gaon

Nieuw boek belicht migratiegeschiedenis van Achterhoek en Liemers

DOETINCHEM – Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers (ECAL) heeft vrijdag 2 oktober in Amphion Theater het nieuwe boek ’n Kommen en gaon – in Achterhoek en Liemers | 1580-1940 gepresenteerd. De boekpresentatie vond plaats tijdens een symposium dat volledig in het teken stond van de migratiegeschiedenis van de regio.

Merel en Mirjam dennis Vloedmans

Harpduo Merel en Mirjam verzorgt sfeervol concert in Doopsgezind Kerkje

WINTERSWIJK – Liefhebbers van harp- en kamermuziek kunnen op zondagmiddag 18 oktober genieten van een bijzonder concert in het Doopsgezind Kerkje in Winterswijk. Harpisten Merel Naomi en Mirjam Rietberg nemen het publiek mee op een muzikale reis langs verschillende stijlen, tijdperken en culturen.